U maloj vijećnici u Vinkovcima održana je sjednica užeg dijela Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije, s glavnom temom – Afrička svinjska kuga.
Od početka godine eutanazirano je 1365 svinja u četiri naselja na području Vukovarsko-srijemske županije – Nijemcima, Komletincima, Štitaru i Gradištu. Najveći broj eutanaziranih svinja zabilježeno je u Gradištu, uvodno je izjavio načelnik Stožera Civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije Darko Dimić.

„To je bio razlog da predstavnike ove četiri općine i druge dionike u borbi s ASK-om pozovemo na sjednicu užeg dijela Stožera. Smatramo da će oni najbolje pomoći u suzbijanju ove nezgodne bolesti“, rekao je Dimić.
Na sjednici su podijeljeni dokumenti kako bi uzgajivači svinja mogli doći do svih važnih informacija vezanih u borbi s ASK-om, te da Civilna zaštita proslijedi svim načelnicima lokalnih stožera koji će potom dati preporuku načelnicima Općina da se ti dokumenti objave na službenim stranicama, dodao je.

„Dajemo potporu Naredbi Vlade RH o izlovljavanju svih divljih svinja s područja VSŽ jer ćemo na taj način zasigurno smanjiti infektivni materijal koji se nalazi u našim šumama, i sada naročito u vremenu žetve kada taj materijal dolazi u dvorišta putem kombajna. Moramo biti oprezni u vršenju dezinfekcijskih mjera te uzgajivačima dati uputu i zamolbu da samo biosigurnosnim mjerama možemo smanjiti pojavu bolesti te na taj način ne doživimo Afričku svinjsku kugu kao 2023. godine“, poručio je načelnik Dimić.
Posljednje objavljena Naredba donijelo je novosti za jedinicu regionalne samouprave – Vukovarsko-srijemsku županiju, prema kojoj je dozvoljeno županu da omogući lovoovlaštenicima koji se ne pridržavaju naredbe i mjere kontrole ASK i ne izlovljavaju divlju svinju na svom lovištu, odlukom daje ovlasti drugom lovoovlašteniku da na njihovom području izlovi navedeno, a o trošku prvog lovoovlaštenika, pojašnjeno je na sjednici.

„To je naredba koja je po prvi put propisala stroge mjere provedbe za Županiju. Time smatramo kako će se kontrola suzbijanja na lovištima i u šumama dovesti na minimum. S 1. travnjem ove godine, na našem području je 159 divljih svinja, a s obzirom da dosta migrira, ta brojka može biti i puno veća. Apeliramo na sve JLS-ove da sve naredbe, mjere i rješenja koje donese Vlada RH, objave na svojim službenim stranicama na način da bude dostupno svim svinjogojcima, lovoovlaštenicima i ostalim sudionicima koji utječu na pojavnost i kontrolu ASK-a, uključujući i rekreativce, šetače, pčelare, skupljače gljiva, planinara te svih koji odlaze u šumu. Sve kako bi se smanjio protok virusa iz šume na domaće životinje, svinje osobito. S tim ciljem nastojimo zaštititi i susjedne županije, s obzirom da je glavna proizvodnja svinjskog mesa na području 5 slavonskih županija“, izjavila je pročelnica Parat.

Sjednici užeg dijela Stožera Civilne zaštite nazočio je predsjednik Lovačkog saveza VSŽ Blaženko Bajić koji je izvijestio o započetom izlovu na divlju svinju na području županije.
„Provedba ovoga neće biti jednostavna. Imamo problem od nevremena i velika je vegetacija, međutim mi smo odgovorni i ozbiljni u ovome dijelu i moramo postupiti po naredbi koja je iznad Zakona. Ministarstvo daje potporu Lovačkim udrugama. Odstrel jedne divlje svinje plaća se 80 eura, a ukoliko je ispravno, meso može ići u konzumaciju“ zaključio je Bajić.