Čaj od koprive umiruje alergiju, bijeli sljez čisti nos, a propolis ga liječi od upale

0

Postoje i prirodni lijekovi koji mogu doprinijeti da se simptomi alergije na pelud ublaže, odnosno da tijelo uspori s proizvodnjom histamina – evo koji čajevi i tinkture mogu pomoći.

Prema procjenama stručnjaka, oko 10 posto odrasle populacije te oko 30 posto djece u Hrvatskoj ima neku vrstu alergije, s tim da njihov broj u zadnje vrijeme sve više raste. Nema procjena o tome koliki je udio odraslih i djece alergično na pelud, no stručnjaci kažu da se upravo u tom segmentu bilježi i najveći rast. Među ostalim, to pripisuju visokoj zagađenosti zraka i okoliša, što djeluje na stanje dišnog sustava, odnosno čini ga osjetljivijim, zbog čega se kod sve više ljudi javlja i pretjerana reakcija na alergene. 

Svrbež i suzenje očiju, curenje nosa, koji povremeno može biti i potpuno začepljen te učestalo kihanje i poriv na kašalj glavni su simptomi peludne alergije koji se najčešće javljaju odmah po izlasku iz kuće, odnosno u dodiru s alergenima i teško prolaze čak i kad se vratite u zatvoreni prostor. Ipak, reakcija se može ublažiti. Prije svega, posavjetujte se s liječnikom o antihistaminicima, lijekovima koji djeluju na otpuštanje histamina u tijelu.

Svrbež i suzenje očiju jedan je od simptoma peludne alergije

Histamin je proizvod prirodne kemijske reakcije u tijelu koji se oslobađa kada tijelo otkrije nešto štetno, poput virusa koji je uzročnik infekcije, koji pomaže tijelu da se bori protiv njega. Oslobađanjem histamina šire se krvne žile i pokreće ‘borbena reakcija’ organizma na tvar koja ga ugrožava. Ponekad, međutim, kao što je to slučaj s peludnom alergijom, organizam pogrešno prepoznaje neku tvar (alergen) kao štetnu i aktivira se proizvodnja histamina, uz pojačanu reakciju.

Uz primjenu antihistaminika na vrijeme i u odgovarajućoj dozi simptomi peludne alergije se značajno mogu ublažiti. Uz to, protiv začepljenog nosa pomoći će  dekongestivne kapi za nos, koje ublažavaju otok sluznice nosa i olakšavaju disanje. U slučaju jačeg kašlja ili otežanog disanja u terapiju se mogu uvesti i bronhodilatatori (lijekovi protiv spazma bronha) i ekspektoransi (za iskašljavanje). Kad je riječ o peludnim alergijama, dobro je povremeno koristiti i kapi za vlaženje očiju, kojima možete isprati alergene iz sluznice oka, što će umanjiti svrbež. S druge strane, ako često trljate oči prljavim rukama, lako se može razviti i konjunktivitis, koji će trebati liječiti antibiotskim kapima.

Ipak, postoje i prirodni lijekovi koji značajno mogu doprinijeti ublažavanju simptoma alergije. Evo pregleda nekih od njih: 

Čaj za ublažavanje simptoma

Šalica biljnog čaja uz dodatak odgovarajuće tinkture pomaže protiv simptoma

– Na osnovu dugogodišnje prakse s pacijentima, obično predlažem čaj od koprive, kamilice, bazge, sljeza, imele ili nevena, šipka i hibiskusa. Ove biljke potiču obrambene snage organizma, djeluju protuupalno i protualergijski,  ističe liječnica opće medicine i fitoterapeutkinja dr. med. Ksenija Krajina Pokupec iz savjetovališta Botana. Dodaje kako čaj i kapi na bazi nevena, imele, koprive, maslačka, kamilice i breze čiste krv od alergena, smanjuju i umiruju histaminsku reakciju, koja dovodi do alergije, te podižu imunitet. Koristite ih tako da na litru čaja dodate između 50 i 150 kapljica biljne tinkture i popijete tijekom dana.

Ulje crnog kima i Ehinaceja 

Ovo ulje djeluje kao imunomodulator, odnosno uravnotežuje rad imunološkog sustava, ističe fitoaromaterapeut Goran Smirčić. No, potrebno ga je konzumirati dulje vrijeme, barem nekoliko mjeseci prije sezone alergija da bi imalo puni učinak. Zato je možda i moćnije oružje Ehinaceja, koja brzo podiže imunološke resurse i puno će vam brže pomoći protiv simptoma alergije. 

Oblozi na stopalima

U jačanju imuniteta mogu pomoći i eterično ulje čajevca te ravensare, koja svojom strukturom djeluju na imunitet, a ujedno uništavaju strane mikroorganizme. Uporaba je jednostavna; utrljajte 2-3 kapi eteričnog ulja na stopala prije spavanja i obujte čarape. Na tržištu postoje i oleokapsule (kapsule s uljnim medijem) koje sadrže eterična ulja za oralnu uporabu, pa ponekad možemo koristiti i njih, kaže Smirčić. 

Bijeli sljez čisti nos

Da biste pročistili nos pomoći će kapi na bazi korijena bijelog sljeza

Osim običnim fiziološkim kapima, nos možete čistiti i kapima na bazi korijena bijelog sljeza. Priprema je jednostavna: 2 žličice  bijelog sljeza namočite preko noći u šalici hladne vode. Ujutro procijedite tekućinu i kapajte nos, obilno i što češće. Ublažit će oteklinu sluznice i nosa i olakšati disanje. 

Kamilica, kadulja i propolis 

Već upaljene nosnice od stalnog šmrcanja i brisanja maramicama potapkajte rupčićem namočenim u ohlađeni čaj od kamilice i premažite mašću od kadulje i propolisa (uz uvjet da niste alergični na propolis).

Čaj od koprive

Čaj od koprive smanjuje tjelesnu proizvodnju histamina. Kopriva sadrži mnogo hranjivih tvari, pa i željezo. Dodajte par kapi limuna kako bi se željezo bolje apsorbiralo. To će ojačati imunitet i olakšati borbu protiv alergena.

Izvor: 24 sata hr