Dragovoljne predaje i pronalasci oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava

0
Foto: ilustracija
Od 20. ožujka do 22. travnja 2025. godine, vukovarsko-srijemska policija zabilježila je 7 dragovoljnih predaja te 15 dojava o pronalasku oružja, streljiva i eksplozivnih sredstava

Od 20. ožujka do 22. travnja 2025. godine, vukovarsko-srijemska policija zabilježila je 7 dragovoljnih predaja te 15 dojava o pronalasku oružja, streljiva i eksplozivnih sredstava.

U sedam slučajeva dragovoljne predaje (Berak, Vinkovci-3, Nuštar, Vukovar-2) građani koji su željeli ostati anonimni predali su policijskim službenicima ukupno: dvije ručne bombe, dvije puške, dva protuavionska streljiva, tri pištolja, tri spremnika za pištolj, šest spremnika za automatsku pušku, devet upaljača UTMA-4, devet elektrodetonatorskih kapisla, 20 metara sporogoreće štapine, 100 metara detonirajuće štapine i 3.367 komada streljiva raznovrsnih kalibara.

Također, policijski službenici protueksplozijske zaštite su s lokacija  (Bošnjaci, Vinkovci-2, Vukovar-6, Bapska, Gradište, Šarengrad, Negoslavci, Stari Mikanovci, Ostrovo) na temelju prijave o pronalasku oružja, streljiva i eksplozivnih sredstava, na siguran način izuzeli ukupno: jedan protuoklopni raketni bacač, jednu raketu za ručni raketni bacač, jedan stabilizator iskorištene rakete ručnog bacača, jedan raketni motor, jedan stabilizator mine, jedan projektil „OSA“, jednu avionsku bombu iz I. svjetskog rata, jednu sapnicu i mlaznicu višecjevnog raketnog bacača iz Domovinskog rata,  jednu tromblonsku kumulativnu minu, dio tromblonske mine sa stabilizatorom, jedan stabilizator ručnog bacača, pola zrna tenkovske granate, jednu minu za minobacač, dva topovska zrna, tri protupješačke mine, 13 trotilskih metaka, deset ručnih bombi i pet komada streljiva raznovrsnih kalibara.

Građani su navedena sredstva pronašli prilikom građevinskih i poljoprivrednih radova te čišćenja stambenih prostorija.

Svo dragovoljno i po dojavi pronađeno oružje je izuzeto te pohranjeno u skladište Policijske uprave vukovarsko-srijemske do uništenja.

Ministarstvo unutarnjih poslova već dugi niz godina provodi kampanju „Manje oružja, manje tragedija“ u sklopu koje je građanima omogućeno da dragovoljno predaju oružje i minsko-eksplozivna sredstva bez sankcija.

Skrećemo pozornost građanima da oružje koje namjeravaju predati ne donose osobno u prostorije policije, kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već da želju za dragovoljnom predajom prijave na broj 192 te pričekaju dolazak osposobljenih policijskih službenika, koji će doći na dogovoreno mjesto te preuzeti opasna sredstva na siguran način.
 
Također, građani mogu predati i zaostala zabranjena pirotehnička sredstva (redenici i petarde) koja spadaju u kategorije F2 i F3.

 
Podsjećamo građane da je MUP-ova akcija dragovoljne predaje ilegalnog oružja naziva „Manje oružja, manje tragedija“ i dalje u tijeku. Zakonom o nabavi i posjedovanju oružja građana određeno je da je dragovoljna predaja ilegalnog oružja bez sankcija, što znači da se protiv osobe koja dragovoljno predaje oružje i eksplozivna sredstva neće pokretati prekršajni niti kazneni postupak, a o svemu se dodatno možete informirati i putem besplatne telefonske linije 0800 88 92.

Anonimnost osobe koja dragovoljno predaje oružje i eksplozivna sredstva je zagarantirana i protiv te osobe se neće pokretati prekršajni niti kazneni postupak.