Cijena litre dizela je 11 kuna što je najskuplje ikada što je koštao. Tako ćete za litru dizela izdvojiti 28 lipa više. Benzin je poskupio za 22 lipe, dok je autoplin skuplji za 7 lipa.
Od utorka nas na benzinskim crpkama očekuju nove, rekordne, cijene goriva.
Cijena litre dizela je 11 kuna što je najskuplje ikada što je koštao. Za litru dizela vlasnici automobila moraju izdvojiti 28 lipa više.
Benzin je poskupio za 22 lipe, dok je autoplin skuplji za 7 lipa, javlja stranica cijenegoriva.info.
Cijene litre goriva variraju od jedne do druge benzinske postaje, poručuju iz HAK-a.
- Cijene goriva mogu varirati na pojedinačnim postajama ovisno o cjenovnoj politici kompanije. Ovo su najniža i najviša cijena goriva za određenu kompaniju. Najviše cijene su obično na postajama koje se nalaze u sklopu autocesta. Pojedinačne cijene po postaji mogu se pregledati na HAK Interaktivnoj karti i HAK mobilnim aplikacijama. Članovi HAK-a imaju popust na BP Tifona i Croduxa. Cijene su preuzete s portala www.mzoe-gor.hr – objavio je HAK.
Nakon tri tjedna pada cijena goriva, od 31. kolovoza cijene goriva su naglo skočile.
Tada je benzin bio skuplji za 10 lipa, dizel za 16 lipa, a autoplin za 1 lipu.
Osim goriva, rastu cijene i za plin
Cijena plina u Europi na otvaranju trgovanja u utorak je na burzi ICE ponovno oborila rekord i dosegla gotovo 1250 dolara za tisuću kubika.
Cijena za terminsku isporuku u studenom na TTF-ovom čvorištu u Nizozemskoj tijekom jutrošnjeg trgovanja dosegla je 1247,4 dolara ili 104 eura po megavatsatu.
U ponedjeljak je, nakon što je oborila rekord od 1200 dolara za tisuću kubičnih metara, cijene plina u Europi naglo pala nakon vijesti da je danska energetska agencija odobrila početak ispitivanja plinovoda Sjeverni tok 2.
Za manje od sat vremena nakon te objave cijene po terminskim ugovorima za studeni na TTF -ovom čvorištu u Nizozemskoj pale su za gotovo 70 dolara, na 1124 dolara za tisuću kubičnih metara.
S obzirom da su zalihe u europskim skladištima na povijesno niskim razinama u ovo doba godine, u Aziju odlazi glavnina ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz zemalja izvoznica, a Rusija dozira izvoz kroz cjevovode, postoji realna zabrinutost da bi se Europa mogla suočiti s nedostatkom plina kroz četvrti kvartal, upozoravaju analitičari.
Navode kako bi potencijalno rješenje bilo rano odobrenje i pokretanje plinovoda Sjeverni tok 2, kojim bi se mogao dopremiti prijeko potreban plin u Europu prije kraja 2021. godine.
Operater tog plinovoda, tvrtka Nord Stream 2 AG, objavila je u ponedjeljak da je počelo punjenje tog cjevovoda plinom. Iako Nord Stream 2 AG nije objavio datum kada će plinovod biti pušten u promet, stručnjaci smatraju da bi isporuke mogle započeti kasnije u listopadu.
Ruski energetski div Gazprom najavio je da samo ove godine planira pustiti 5,6 milijardi kubičnih metara plina kroz Sjeverni tok 2.