Foto: pixabay ilustracija
VINKOVCI – U posljednje vrijeme na tržištu nedostaje konzumnih jaja, a tamo gdje ih ima, stoje i do dvije kune po komadu, iako su ne tako davno u trgovačkim centrima bila kunu. Zdenko Podolar, direktor Agro-klastera Vukovarsko-srijemske županije, koji okuplja i proizvođače jaja, iznosi kakva su očekivanja.
- Nestašica je tu, a to ponajviše vidimo po tome što nam se javljaju kupci koji dosad nisu pokazivali interes za kupnju jaja iz slobodnog uzgoja. Mi imamo proizvodnju od osam do devet tisuća komada dnevno, međutim, naši su partneri u posljednje vrijeme pojačali narudžbe, a mi ih ne možemo uvijek sve ispuniti. Jednostavno je velik jaz između ponude i potražnje, odnosno ponuda je sada daleko manja od potražnje. Nestašica je očekivana, posebice zato što je u posljednjih godinu dana došlo do poskupljenja repromaterijala, ulaznih troškova, energenata, stočna hrana je, primjerice, poskupjela za više od 70 posto. Jedan od razloga nestašice je i to što nesilice ulaze u zimu, pernate se, uzimaju više hranjiva, a na promjenu godišnjeg doba, temperature i skraćivanje dana koke oduvijek reagiraju smanjenom nesivošću.
Agro-klaster Vukovarsko-srijemske županije i njihovi kooperanti uspjeli su zadržati svoju prosječnu proizvodnju, ali isplativost tog posla mnogo je manja negoli je bila prije, recimo, dvije godine – pojašnjava Zdenko Podolar, dodajući da iako su se cijene u drugoj polovini godine razmjerno stabilizirale, otkupna i prodajna cijena prema velikim kupcima još uvijek nisu ni blizu ulaznim troškovima, zato je i opala profitabilnost. Navodi primjer kako je otkupna cijena narasla za 10 do 15 posto, ali to nije ni blizu potrebnog u odnosu na troškove koji su otišli 70 do 80 posto.
- Primjerice, stočna hrana koja je otišla gore za više od 70 posto u godinu dana participira s više od pola ukupnih troškova u strukturi proizvodnje, i bilo bi realno da otkupna cijena jaja bude bar 30 do 40 posto veća. Hrvatska troši između 600 i 800 milijuna jaja godišnje, i to su uglavnom ona iz podnog uzgoja i tek se u posljednje dvije do tri godine pojavljuje značajna količina jaja iz slobodnog uzgoja, a kakav ima naš Agro-klaster. Slobodni uzgoj participira sa samo nekih dva do tri posto ukupnog broja jaja, pa većina proizvođača nema baš nekog utjecaja kada je riječ o problemima na tržištu, poput ovih s kojima se danas susrećemo – kaže Zdenko Podolar.
Direktor Agro-klastera procjenjuje da će cijene rasti još neko vrijeme, budući da se još uvijek nisu uskladile ponuda i potražnja, ali polako će, kaže, sve to doći i do razine kao, primjerice, u Njemačkoj ili Austriji, gdje su cijene veće nego kod nas. Normalno je stoga da će se globalne cijene potom reflektirati i na naše tržište i možemo očekivati da će proizvođači pokušati koliko-toliko namiriti sve one troškove i gubitke koje su imali kada otkupne cijene nisu išle gore, a troškovi jesu. Podolar predviđa bi se stanje vrlo brzo trebalo stabilizirati, već do Božića, ako ne i prije.
Miroslav Flego -glas slavonije hr