Foto: Ilustracija
Vlasnik tvrtke zaprimio je phishing e-poruku s lažnom poveznicom banke za ažuriranje podataka
Jučer, 9. siječnja, vlasnik tvrtke iz Babine Grede prijavio je policiji računalnu prijevaru.
Naime, istog je dana doveden u zabludu kako treba ažurirati svoje podatke putem dostavljene lažne poveznice banke koju je zaprimio elektroničkom poštom te prateći potrebne korake za ažuriranje unio i PIN bankovnog računa tvrtke i tako omogućio isplatu u iznosu od 4500 eura nepoznatom počinitelju. Navedenim radnjama ujedno je izmijenio aktivacijski ključ žiroračuna i učinio ga nedostupnim.
Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje u cilju otkrivanja počinitelja protiv kojeg će nadležnom državnom odvjetništvu podnijeti kaznenu prijavu.
Phishing poruke su oblik internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe povjerljivih podataka.
Primjer su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala banka u kojoj imate otvoreni poslovni ili neki drugi račun, a zapravo nije. Obično takve adrese e-poruka završavaju s domenom .com.
Iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip banke, ne radi o porukama čiji je pošiljatelj vaša banka. U takvim phishing e-porukama nalaze se poveznice i privici, koje vam nije poslala banka, već su lažne.
Važno je znati:
- Nemojte kliknuti na poveznice ili otvarati privitke iz takvih e-poruka.
- Nemojte odgovarati na takve e-poruke nego ih odmah obrišite.
- U slučaju da dobijete sumnjivu e-poštu putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah se osobno obratite djelatnicima vaše banke.
Više informacija o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći na internetskoj stranici MUP-a Web heroj.