Foto: Gradište.com
U najtežim situacijama ključnu je ulogu uvijek do sada odigrala snaga zajedništva, koja se pretvarala u čvrsti živi zid nasuprot ugrozi i strahu, ujedinila je građane i učinila ih velikom obitelji
ŽUPANJA
Županjska Posavina i drugi dijelovi Vukovarsko-srijemske županije bore se s katastrofalnim posljedicama orkanskog nevremena, koje je u srijedu u kasnim poslijepodnevnim satima pričinilo ogromne materijalne štete na kućama, objektima javne namjene, školama, na infrastrukturi i u poljoprivredi, a u petak navečer ponovno se sručilo na to područje i dodatno ga poharalo. Prognoze ni za subotu nisu dobre, stanovnici strahuju od nove oluje i novih šteta, koje će ih baciti u još veći očaj. Brojni krovovi još nisu sanirani, brojne kuće su nepokrivene, a sinoćnja ih je kiša nakvasila i iznutra, uništila podove, kućanske aparate, namještaj… U mnogim kućanstvima još uvijek nema električne energije, što im je pričinilo velike probleme i štete, odsječeni su od ostatka svijeta i proživljavaju pravu kalvariju…
Ljudi su nemoćni, snalaze se kako znaju i umiju, pokušavaju jedni drugima pomoći – oni koji su manje stradali onima koji su pretrpjeli veće štete. Stavljaju se na raspolaganje, otvaraju vrata svojih domova, ali to nije dovoljno. Previše je objekata oštećeno, iz slavonskih sela odjekuje vapaj očajnih, od umora i prevelike brige iscrpljenih ljudi, kojima treba dodatna pomoć. Očajnički im treba radne snage, treba im dodatnih ruku kako bi zaštitili i spasili svoje kuće jer novo nevrijeme prijeti… Apeliraju na sve ljude dobre volje i mole ih, ako imaju mogućnosti, da dođu i pomognu im.
SLAVONCI SU UVIJEK PRVI PRISKAKALI U POMOĆ
Smatraju se zaboravljenima i napuštenima, jer kako je i ustvrdila jedna ogorčena Gradištanka – Slavonci su uvijek bili i ostali zadnja rupa na svirali, što se i sada potvrđuje. „Ti isti Slavonci su bili prvi i ginuli za vašu slobodu, branili su našu Domovinu na prvim crtama da bi smo se svi danas ponosno mogli busati u prsa “Mi Hrvati!”. Ti isti Slavonci su uz rat preživjeli poplavu…Ti isti Slavonci su žitnica i kruh naš svagdašnji na stolu… Ti isti Slavonci su prvi došli na Baniju kad je treslo da pomognu spasiti što se spasiti da… Ti isti Slavonci su gasili požare u Dalmaciji kad god je trebalo… Ti isti Slavonci spašavaju turističke sezone radeći za minimalac u nehumanim uvjetima… Ti isti Slavonci su danas na koljenima, ali nema nikoga da ih digne… Sami su… Neki još uvijek i bez struje, gledaju kako im i to malo propada pred očima… Nekada su potrebna djela, a ne riječi dragi Hrvati!!! Kada ti netko da život, tužno je da ga zaboraviš dok si mu potreban…“, stoji u njenoj objavi.
RANJENA SLAVONIJA SADA TREBA POMOĆ
I Josip Štorek, načelnik općine Cerna, gdje će se, kao i u Županji i u susjednim općinama Gradište, Babina Greda i drugima koje je poharalo orkansko nevrijeme, štete brojati u milijunima eura, pozvao je sve ljude dobre volje da dođu i pomognu stanovništvu u sanaciji oštećenih stambenih objekata. Županja i susjedne općine uvijek su, kada je bilo najpotrebnije, jedini drugima priskakali u pomoć i uspjeli prebroditi ono najgore. A uvijek se do sada pokazalo da je u kriznim i u najtežim životnim situacijama ključnu ulogu odigrala snaga zajedništva, koja se pretvarala u čvrsti živi zid nasuprot ugrozi i strahu, i sve građane učinila jednom velikom obitelji.
Slavonija je u orkanskom nevremenu ponovno ranjena. Kao da već i sama pojava afričke svinjske kuge, koja je zaprijetila njihovoj egzistenciji i pustošenjem sela, Slavoncima nije prevelik udarac od kojeg će se teško oporaviti. Silovit vjetar, koji je protekle srijede protutnjao županjskim krajem brzinom od čak 180 kilometara na sat, a potom i sinoćnje nevrijeme, ostavili su iza sebe apokaliptične prizore i štetu koju tamošnji stanovnici zasigurno neće još dugo moći sanirati. Pogotovo ne sami.
Na krajnjem istoku Hrvatske očajnički trebaju pomoć i iz drugih dijelova Hrvatske, da zajednički pokušaju spasiti što se spasiti može. A to je najmanje što Slavonija i Slavonci zaslužuju…
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr