VSŽ među prvim županijama po donošenju županijskog socijalnog plana – razvijena skrb o starijim i nemoćnim osobama, potrebno razvijati usluge za djecu

0

U prostoru Hotela Admiral u Vinkovcima održana je završna konferencija u sklopu projekta „Izrada županijskog socijalnog plana Vukovarsko-srijemske županije“. Izradom ovog dokumenta županija će dobiti temeljni strateški dokument za razvoj i unaprjeđenje socijalnih usluga odnosno jačanje kapaciteta pružatelja socijalnih ustanova.

Nositelj projekta je Vukovarsko-srijemska županija, a ukupna vrijednost projekta je 42.981,90 eura. 95 posto sredstava bit će financirano kroz Europski socijalni fond, a ostatak sredstava osigurava Vukovarsko-srijemska županija. Županijski socijalni plan je usklađen s nacionalnom Strategijom za razvoj socijalnih usluga do 2030. godine.

„Najvažniji dio priči tek slijedi, a to je kako ga implementirati u praksi. Za to će nam trebati potpora dionika sustava socijalne skrbi u našoj županiji, a tu je važna uloga ustanova, udruga, jedinica lokalnih samouprava, nadležnih ministarstava, Zavoda za socijalni rad. Kad se dokument izradi, moramo ga implementirati u praksi, budući da je on provedbeni akt koji će donijeti sprečavanje socijalne isključenosti odnosno materijalne deprivacije svih društvenih skupina naše zajednice“, ustvrdio je pročelnik UO za zdravstvo i socijalnu skrb Mario Adamović.

U projektnu je priču aktivno uključen Savjet za socijalnu skrb Vukovarsko-srijemske županije.

„Kroz plan je izrađena dubinska analiza postojećeg stanja socijalnih usluga na području Vukovarsko-srijemske županije i njime smo definirali potrebe koje trebamo razvijati za dobrobit naših sugrađana. Na području naše županije je razvijena skrb o starijim i nemoćnim osobama, a ono što bi trebali razvijati su usluge za djecu“, pojasnila je Darija Nikolić, predsjednica Savjeta za socijalnu skrb VSŽ.

Socijalni plan VSŽ izrađen je prema novoj jedinstvenoj metodologiji, propisanoj od strane Ministarstva. U svrhu usporedbe prikupljenih podataka županija, nova metodologija je ujednačena, a s ciljem poticanja ravnomjernog razvoja socijalnih usluga koje nisu jednako dostupne u svakoj županiji, pa i unutar nje.

„Jedna od ključnih stvari koju u narednom razdoblju treba adresirati jest povećanje dostupnosti u onim dijelovima županije koja su u ovome trenutku slabije pokrivene socijalnim uslugama, odnosno povećati mobilnost postojećih usluga ili omogućiti potencijalnim korisncima da do tih usluga jednostavnije dođu. U VSŽ se pokazalo postojanje odličnih kapaciteta i potencijala, pružatelja socijalnih usluga koji su dobro razvijeni, posebno kada su u pitanju djeca s poteškoćama u razvoju, osobe s invaliditetom, pružatelji usluga za građane koji žive u siromaštvu. Postoje i brojni nedostaci između potreba i kapaciteta pružatelja usluga, a to je vidljivo na području zdravstvenih i socijalnih usluga koje se tiču teškoća povezanih sa mentalnim zdravljem djece i odraslih osoba, i usluga preventivnoga karaktera, primjerice, rana razvojna podrška“ istaknula je Dragana Knezić, vanjska suradnica na projektu.

U VSŽ postoje svi elementi jednog koherentnog sustava, no nužno je raditi na povezivanju elemenata u integrirani sustav, što znači, povezivanje unutar sektora socijalne skrbi – zdravstva i socijalne skrbi, obrazovanja i socijalne skrbi, jer su socijalne usluge neodvojive od usluga koje se pružaju u drugim sustavima kako bismo imali cjelovitu skrb za pojedince kojima je takva podrška potrebna.

„Integracija, povezivanje, koordinacija, suradnja i međusobno informiranje će biti ključna za provedbu ovog socijalnog plana i za buduće aktivnosti u području socijalne skrbi i zaštite ranjivih pojedinaca”, poručila je Knezić.

Jedan od primjera dobrih praksi na području Vukovarsko-srijemske županije je Udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar, koja trenutno provodi dvije socijalne usluge temeljem Ugovora s ministarstvom.

„Unatoč činjenici da na području grada Vukovara nema državnih ustanova koje pružaju socijalne usluge osobama s intelektualnim oštećenjem, tu smo uskočili mi udruge. Svi korisnici, osobe s invaliditetom, ranjive osobe, po Ustavu i Zakonu imaju pravo na sve socijalne usluge i izuzetno je važno da se na svim područjima te usluge i organiziraju“, zaključila je predsjednica Udruge Ivana Azenić Dubravčić.

Dodajmo kako su još primjeri dobre prakse na području Vukovarsko-srijemske županije – Centar za pružanje usluga u zajednici VSŽ i Dom za starije i nemoćne osobe Ilok.