Foto: VSŽ
Jučer je započelo terensko istraživanje Mohova koje provode istraživači iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja – dr. sc. Lidija Galović, dipl. ing. Dražen Japundžić, muzejski savjetnik i viša kustosica Ivana Maruščak iz Muzeja Brodskog Posavlja.
Tri istraživača provest će tri tjedna na terenu skupa sa tri pomoćna radnika. Terenska istraživanja obuhvatit će geomorfološku analizu slivnog područja potoka Kordoš i pripadajućih jaraka/profila, pronalazak potencijalnih novih nalazišta te otvaranje poznatog i potentnog nalazišta kostiju pleistocenskih sisavaca na lokaciji „Mohovo ribnjaci“.
Nakon terenske sedimentološke analize poznatog i novootkrivenih lokaliteta/profila, pažljivo će se otkopavati fosiliferni nanos, a fosilni nalazi (kosti, zubi, ugljen) opisati, dokumentirati i uzorkovati. Dio profila će ostati otvoren, a po završetku istraživanja bit će konzerviran kao reprezentativan lokalitet za posjetitelje budućeg edukacijskog centra i za neka buduća znanstvena istraživanja.
PRVI FOSILNI OSTATAK PRONAĐEN JE 2012. PRILIKOM RADA U VOĆNJAKU
Sve je počelo 2012., kad je prilikom kopanja u voćnjaku slučajno pronađen prvi fosilni ostatak mamuta i vunastog nosoroga. Četiri godine kasnije, novi su fosilni ostaci pronađeni na drugom mjestu u selu. Nije prošlo dugo, ostaci Mamuta otkriveni su i u blizini ribnjaka. Postalo je jasno da područje Mohova krije mnoštvo tajni od prije 15 tisuća godina, te da je riječ o važnom nalazištu na geološko paleontološkoj karti Hrvatske. Uslijedio je niz istraživanja te su pored vunastog mamuta i vunastog nosoroga pronađeni fosilni ostaci hijene, divljeg konja i bizona.
MJEŠTANI SU OSNOVALI UDRUGU KOJA SE BAVI PROMICANJEM SELA I ISKORIŠTAVANJEM NJEGOVA POTENCIJALA
Sve je ovo zaintrigiralo i stanovnike Mohova, sela s 200-tinjak stanovnika u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Nekoliko je mladih mještana osnovalo udrugu Dolina mamuta, odlučni da iskoriste potencijale ovih vrijednih pronalazaka i ožive svoje selo. Prošle je godine podignut najvidljiviji simbol novog smjera u kojem je selo krenulo; u samom je središtu podignut kip mamuta u stvarnoj veličini, sačinjen od čvrstih i postojanih materijala kako bi izdržao sve vremenske uvjete. Ne može vam promaknuti, vidjet ćete ga na glavnoj prometnici koja povezuje srijemska mjesta. Ovaj kip, koji je u kratkom roku postao simbol Mohova, djelo je kipara Nikole Fallera iz Osijeka.
2022 GODINE JE PRONAĐEN ČETVRTI VRIJEDNI FOSIL, ZUB MAMUTA
Četvrti važni pronalazak dogodio se prošle godine. Goran Popović, predsjednik Udruge Dolina mamuta, lani je pronašao novi zub mamuta, o čemu su izvijestili brojni nacionalni mediji. Postalo je jasno da je ova bogata prošlost odlična podloga za bolju budućnost i razvoj sela. Osim kipa mamuta, u selu su postavljene informativne ploče, redovito se organiziraju radionice na temu pronalazaka, postavljena je izložba u prostorijama Društvenog doma…