50 folklornih skupina za jubilarne 50. Dječje vinkovačke jeseni

0

Već 50 godina najmlađi sudionici Vinkovačkih jeseni pokazuju kako su dostojni nasljednici starijih čuvara tradicijskog nasljeđa. “Potvrda je to da se trud naših baka i djedova isplati”, reći će ovi stariji koji od početka prate vesele dječje povorke, a ove godine dočekat će jubilarne 50. Dječje vinkovačke jeseni.

Iako djeca na Jesenima sudjeluju od samog početka, od 1970. godine i službeno ostavljaju svoj trag u ovoj manifestaciji tradicijske kulture. Naime, te godine pokrenut je koncept dječjih jeseni pod nazivom Male vinkovačke jeseni. Prvotno je manje obuhvaćao dječji folklor te se više oslanjao na dječja kazališta, lutkarske predstave, glazbene radionice, susrete s piscima za djecu i slično. “Među brojnim kulturnim manifestacijama koje će se održavati tokom čitavog ovog tjedna, Male jeseni predstavljaju sigurno jednu od serioznih, dobro zamišljenih priredaba i onih kulturnih događaja koji ostavljaju kulturnog traga, tim više što su uključeni naši najmlađi”, stoji u Vinkovačkom listu 17. rujna 1970. godine.

Prve godine bazirale su se na literarnom natjecanju učenika osnovnih škola, nastupale su folklorne skupine i pjevači narodnih i zabavnih pjesama, a održana je i modna revija na kojoj su mali manekeni prikazali modele Vinteksa, Đure Salaja, Kvaliteta i zanatske radnje Suvremena žena. U poznatom “velikom” kinu Crvena zvijezda organizirano je bilo crtanje po asfaltu koje je okupilo najbolje crtače osnovnih škola. Organizator Malih jeseni bila je današnja Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci, dok je pokrovitelj bio Večernji list.

1971. godine mijenjaju naziv u Dječje vinkovačke jeseni koji stoji i danas. Kroz ove silne godine često su mijenjale svoj koncept, a danas ovom manifestacijom dominira segment folklora i upravo to stavljanje folklora u prvi plan potaknulo je osnivanje značajnog broja dječjih folklornih skupina u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i šire. Kao što je to slučaj i s Državnom smotrom hrvatskoga izvornog folklora na Vinkovačkim jesenima, Dječje vinkovačke jeseni izrastaju u pravi pozivni festival, Međužupanijsku smotru folklora.

Kontinuitet održavanja uspjele su očuvati do danas i 50 godina poslije uspješno okupljaju najmlađe ljubitelje folklora iz svih dijelova Hrvatske. Zbog ratnih razaranja, Dječje vinkovačke jeseni nisu održane 1991. godine, ali ni 2020. godine zbog pandemije koronavirusa.

“One za cilj imaju očuvanje kulturne baštine našega kraja, jer potiču voditelje dječjih skupina da istražuju pjesme i plesove primjerenih djeci, ali i uloge djece u zaboravljenim običajima. Zbog toga svake DVJ obiluju novim dječjim plesovima, pjesmama, igrama, biralicama i brojalicama za djecu. Također ova manifestacija doprinosi i omasovljenju dječjih skupina”, rekao je voditelj Dječjih vinkovačkih jeseni Dario Grčić. Dodaje kako zbog prošlogodišnje “stanke” koju je uzrokovala korona djeca nisu imala priliku obogatiti 55. Vinkovačke jeseni, no ove godine nastavljaju tradiciju.

U mimohodu 50. Dječjih vinkovačkih jeseni očekuje se oko 50 dječjih folklornih skupina, među njima je 12 gostujućih skupina iz 12 hrvatskih županija, s preko 2.500 djece u programu. S obzirom na uvjete, broj skupina itekako je na zavidnoj razini, a tomu u prilog ide i činjenica da se u posljednjih godina taj broj vrtio između 56 i 64 folklorne skupine. Svečani mimohod ove godine očekujemo u nedjelju, 12. rujna, s početkom u 10 sati.

Na kraju, organizatori pozivaju sve posjetitelje na odgovornost i pridržavanje propisanih mjera kako bi svi koji na njemu nastupaju, rade i posjećuju ga, mogli bez brige za sigurnost i zdravlje uživati u svemu što se nudi.