Cijene nastavljaju rasti: Maslac bi mogao koštati čak 30 kuna

0

Foto: pixabay

Trenutna proizvođačka cijena mlijeka mogla bi sljedećih tjedana postati glavni pokretač rasta cijena u supermarketima.

Trenutna energetska kriza ne pogađa samo kućanstva s plinom. Rastu i cijene u supermarketima i mogle bi nastaviti rasti, pišu njemački mediji.

Visoka inflacija diže cijene. Samo u proteklih sedam mjeseci u supermarketima i diskonterima u Njemačkoj pokupljeno je više od 800 proizvoda. Više od trećine asortimana poskupjelo je u nekoliko faza u vrlo kratkom vremenu. A najesen bi moglo biti još gore. Do sada su opskrbljivači energijom prenijeli samo dio povećanih cijena na tvrtku.

“To će se vjerojatno promijeniti u nadolazećim mjesecima i dovesti do dvočlanih stopa inflacije”, kaže čelnik Instituta za ekonomska istraživanja (Ifo) za njemačke medije. Prema trenutnoj anketi Instituta, njemačke tvrtke žele dodatno povećati svoje cijene. “Nažalost, nema naznaka da se val inflacije približi kraju”, naglašava čelnik Ifo-a za gospodarske aktivnosti.

Trenutna proizvođačka cijena mlijeka mogla bi sljedećih tjedana postati glavni pokretač rasta cijena u supermarketima. Mljekari su u rujnu na tržnicama litru mlijeka plaćali više od 60 centi. U lipnju je cijena mlijeka bila deset centi niža.

Trenutačno kretanje cijena znači da će mlijeko vjerojatno poskupiti najesen. To bi se moglo dogoditi u sljedećih nekoliko dana i tjedana, najprije u Aldiju, a potom iu svim drugim trgovačkim lancima, prognoziraju njemački mediji.

Skuplje mlijeko znači i više cijene jogurta i maslaca

Ako poskupi mlijeko, poskupet će maslac, jogurt, sir i ostali mliječni proizvodi. Potrošači sada već moraju izdvojiti više od 3,49 eura za maslac poznate marke. Kerrygoldov maslac dostigao je vrhunac od 3,59 eura u supermarketima početkom ovog mjeseca.

Iako je cijena maslaca nedavno pala, iskustvo je pokazalo da zimi raste potražnja, što dovodi do rasta cijena. Za to su krivi kolačići i božićne poslastice. Stručnjaci vjeruju da će cijena maslaca lako doći do granice od 3,60 eura. Malo je vjerojatno da će maslac probiti granicu od 4 eura.

Već postoje prvi pokazatelji da se mliječni proizvodi kupuju. Prije nekoliko dana pokupili su jogurte. Potrošač sada mora platiti 30 posto više proizvoda poznatih i manje poznatih proizvođača. Cijena jogurta je u njemačkim trgovinama porasla za oko 20 centi, prenosi  Fenix ​​Magazin .