U NEDOSTATKU DOMAĆIH, SVE VIŠE POSEŽU ZA STRANIM RADNICIMA
Najveći poslodavac tom dijelu Slavonije, drvoprerađivač Strizivojna Hrast, iz Srizivojne, s 520 zaposlenih, što pripada redu velikih tvrtki, ni sam nije imun na aktualni hrvatski problem – nedostatak radne snage, pogotovo kvalificirane. Njegov voditelj računovodstva Ivica Ljubić kaže da nedostaje majstora drvne struke, električara, bravara, mehaničara i dr.
Preslikava se to na cjelokupno domaće tržište rada koje danas proživljava posljedice (svojevremenog) odljeva domaće kvalificirane radne snage u druge zemlje EU-a, pa poseže za stranim radnicima, od onih bez ikakve kvalifikacije, pa do (visoko) stručnog kadra, a zemlje iz koje stižu sve su udaljenije. Radnoj snazi iz regije, Ukrajine, Nepala, Filipina…, sada se u Slavoniji pridružuje i ona iz Bangladeša. Prva tri radnika iz te zemlje u južnoj Aziji stigla su u pogone đakovačkog obrta Blaža, drvoprerađivača koji je ove godine bio nominiran za najboljeg izvoznika. Riječ je o izvozu na tržište Azije i sjeverne Europe, i to proizvoda od drva za potrebe industrije namještaja, dio je za različite programe u proizvodnji igračaka, a većina izvoza Blažine drvne prerade odnosi se za potrebe proizvodnje skija.
Iskustvo angažmana strane radne snage ima i đakovački Tehno-Elektro, također iz skupine velikih tvrtki, a radi na području elektroenergetike i građevinarstva i upravo je angažirana na izgradnji velike trafostanice kod Šibenika te očekuje i angažman na gradnji TS-a na Pelješcu, gdje je gradila i vjetropark. Među njezinih 300 radnika osam ih je iz Ukrajine.
– Imali smo donedavno 12 Ukrajinaca, no dio njih vratio se u svoju zemlju nakon izbijanja ruske agresije na nju. Četvorica su bolji pomoćni građevinski radnici, a četvorica su u rangu s majstorima građevinske struke – kaže član uprave Ivica Prodanović. Tvrtka im osigurava i smještaj te, umjesto naknade za topli obrok, večeru.
Stranci posao u RH većinom pronalaze preko brojnih agencija. Nakon što je napustila praksu da se uvoz strane radne snage odvija preko godišnjeg kvotnog sustava, 1. siječnja 2021. na snagu je stupio Zakon o strancima, koji na drukčiji način regulira zapošljavanje državljana trećih zemalja. To su u ovom kontekstu sve zemlje izvan Europskog gospodarskog prostora, koji čine članice EU-a, Lihtenštajn, Norveška, Island i Švicarska.
– Svojevremeno je i Strizivojna Hrast imao radnike iz Ukrajine, no osulo se. Hoćemo li opet posezati za strancima reći će potrebe, ponuda i potražnja posla, radne snage – kaže Ljubić, dok Spajić dodaje da Bangladežana sve više ima i dalje po Hrvatskoj. Prodanović kaže da se i Tehno-Elektru nudila radna snaga iz Bangladeša, no nisu iskazali spremnost.
– Tu je jezična barijera, a jezična komunikacija mora postojati, što je s Ukrajincima olakšano. Uz to, nismo tvrtka koja u radni proces može ukomponirati tako nisko osposobljenu radnu snagu. Nama treba kvalificirana, stručna – kaže Prodanović.
Kako doznajemo, đakovački poslodavci posežu sada i za Turcima; tvrtka za unutarnje građevinske radove angažirala ih je na polaganju pločica.
Uz jezičnu barijeru, radni angažman stranaca, posebice iz udaljenih siromašnih zemalja, nosi i kulturološke, mentalitetne razlike, ovdje ih samo zanima rad, drugih interesa nemaju, čemu pridonosi i nepoznavanje jezika, nesnalaženje u nepoznatoj sredini, neobrazovanost. Dok svi u pravilu hvale filipinske radnike, njihovu prilagodljivost, marljivost, angažman, spretnost, poslodavci ističu i da Filipinci tu imaju – jak sindikat.