Foto: Ilustracija
Računalnom prijevarom 58-godišnjakinja oštećena za preko 3.000 eura
Policijski službenici Policijske postaje Vinkovci su jučer, 12. svibnja, zaprimili prijavu 58-godišnjakinje za kazneno djelo računalne prijevare.
Naime, 58-godišnjakinja povremeno naručuje i kupuje putem Interneta, a tom prilikom nepoznati počinitelj presreo je i izmijenio bankovne transakcije te s njenog bankovnog računa izvršio više transakcija u ukupnom iznosu od preko 3.000 eura.
Policija traga za počiniteljem protiv kojeg će nadležnom državnom odvjetništvu podnijeti kaznenu prijavu.
Elektronička trgovina
Internet nam omogućuje kupovinu robe i usluga iz udobnosti našeg doma, uz korištenje naše kreditne kartice. Jasno je da vaše ime, adresa i brojevi na kartici čine dobitnu kombinaciju za korištenje vaših sredstava. Stoga je od presudne važnosti da ti podaci s vašeg računala ne “procure”. Postoje zlonamjerni kompjuterski programi koji kradu podatke o vašoj kreditnoj kartici pa je važno da se karticom koristite na računalu koje je izloženo što manjem riziku: dakle računalu na kojem ne pristupate rizičnim web stranicama te ne preuzimate i ne pokrećete sadržaje s Interneta. Slično tome, elektroničku kupovinu nije preporučljivo obavljati na neprovjerenim javnim računalima. Na računalu u web kafiću ili sličnom mjestu može biti prisutan zlonamjerni kompjuterski program (malver).
Kako prepoznati web stranice na kojima je sigurno kupovati?
Kada bankovnom karticom kupujete robu ili usluge na Internetu, obratite pozornost na početak adrese web stranice. Kradljivci podataka bankovnih kartica s Interneta nisu skloni stranicama koje funkcioniraju s https:// protokolom, jer takve stranice obično posjeduju certifikat o vlasniku, pa su i kupac i njegovi podaci sigurni od zlouporabe.
Za Internet bankarstvo u kojem se koriste posebni uređaji (token, smart kartica) apsolutno je nužna prisutnost https:// protokola i ispravnog certifikata, jer to čini vaše pristupne podatke manje osjetljivima na krađu.
Kako biste se zaštitili i uživali u sigurnoj kupovini, donosimo nekoliko korisnih savjeta:
- Kupujte u provjerenim trgovinama: Prednost dajte trgovinama iz Hrvatske ili zemalja članica EU-a, gdje je veća mogućnost rješavanja eventualnih problema.
- Provjerite recenzije: Istražite iskustva drugih kupaca prije donošenja odluke o kupnji.
- Koristite kartice za plaćanje: Time povećavate šanse za povrat sredstava u slučaju problema.
- Birajte sigurne načine plaćanja: Plaćajte samo preko pouzdanih pružatelja usluga.
- Osigurajte vezu i uređaj: Izbjegavajte javne WiFi mreže i redovito ažurirajte operativni sustav i sigurnosni softver.
- Sumnjivi oglasi i ponude: Budite oprezni s nevjerojatnim ponudama i porukama o osvojenim nagradama – često kriju prijevaru ili zlonamjerni softver.
- Nevjerojatne ponude: Čuvajte se oglasa i internetskih stranica koje nude nevjerojatne popuste ili čudotvorne proizvode. Ako se nešto čini predobro da bi bilo istinito, vjerojatno nije!
- Reagirajte na vrijeme: Ako proizvod ne stigne, prvo kontaktirajte prodavača. Ako ne dobijete odgovor, obratite se svojoj banci.
Vjerodostojnost internetske domene putem koje planirate kupovati možete provjeriti putem CERTiffy servisa za provjeru internetskih trgovina na CERT.hr.
Više informacija o internetskim prijevarama, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi pročitajte na web stranici Ministarstva unutarnjih poslova Web heroj.