Počelo je drugo polugodište u školama uz pojačane mjere opreza i sigurnosti, roditelji smiju ući samo uz prethodnu najavu

0

Škole za 90 dana trebaju izraditi procjenu postojećeg stanja i analizu rizika, a na temelju njih svoj plan sigurnosti najkasnije do kraja nastavne godine 2024./2025.

Drugo polugodište u školama počinje u utorak uz novi Protokol o kontroli ulaska i izlaska koji je donio Ministarstvo obrazovanja nakon tragičnog napada u Osnovnoj školi u Prečkom, a kojim se, uz ostalo, određuje da se škole zaključavaju i da se u njih može ulaziti samo uz najavu.

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs poručio je, uoči početka drugog polugodišta, da se djeca po povratku u školske klupe mogu sigurno osjećati da će se od danas u svim školama zaključavati ulazna vrata.

Osim toga, podsjetio je da je Ministarstvo obrazovanja uputilo javno savjetovanje na izmjene dvaju pravilnika kojima se u osnovne i srednje škole uvodi novo radno mjesto – operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu.

Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova

Ministarstvo je donijelo Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova – u osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima kako bi se osigurala veća sigurnost, zaštitilo učenike i sve radnike te spriječilo moguće situacije povećanog rizika, a moraju ga se pridržavati svi učenici, radnici , roditelji i drugi vanjski posjetitelji škole.

Po Protokolu, ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazak u školu tijekom radnog vremena škole. Dežurni radnik će ravnatelju prijaviti eventualno nedolično ponašanje, odnosno policiji kada se ugrožava sigurnost osobe u školi.

Vanjski posjetitelji moći će ulaziti u školu samo u dogovorenom terminu i uz prethodnu najavu, na ulazu će ih dočekati djelatnik škole i po završetku termina ispratiti do izlaza.

Zaduženi djelatnik moći će na ulazu sigurnosno pregledati odjeću, ruksak i druge predmete učenika kao i druge osobe koje ulaze u školu, što mogu napraviti i nastavnici tijekom nastave. Protokol dopušta oduzimanje učenicima predmeta koji mogu nanositi ozljede.

Škole će osnovati školske sigurnosne skupine u koje će ući ravnatelji, pedagozi, psiholozi, učitelji, nastavnici i drugi radnici te roditelji. Tim će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje, a škola će najmanje dva puta godišnje vježbati križnu evakuaciju.

Škola s osnivačem može osigurati i druge sigurnosne mjere poput angažiranja zaštitara, postavljanja videonadzora, elektromagnetskih brava ili sustava za kontrolu pristupa.

Predstavnici Vukovarsko-srijemske županije na čelu s pročelnicom za obrazovanje i društvene djelatnosti Jadrnakom Mustapić-Karlić danas su zajedno s predstavnicima PU vukovarsko-srijemske i ravnateljima osnovnih i srednjih škola održali tematski sastanak o Protokolu o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.

„Protokol treba poštovati i treba ga primijeniti, za njega odgovaraju ravnatelji i djelatnici koji su s njim prethodno upoznati. Bit će pojačana dežurstva na hodnicima, ali morat će se i učenici prilagoditi”, kazala je Mustapić-Karlić na sastanku s s predstavnicima PU vukovarsko-srijemske i ravnateljima osnovnih i srednjih škola koji je na temu Protokoli o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama održana u Vinkovcima.

„Mi kao osnivači znamo da postoje škole koje su ulaske i izlaske kontrolirali odavno. Potrebno je raditi evidenciju i to je ono što je u velikom broju škola funkcioniralo. Tamo gdje nije, sada će morati. Dobili smo naputke da možemo, u skladu s mogućnostima, organizirati školama sigurnost. Moguća rješenja su sigurnosne brave, video nadzor, postavljenje zaštitara, ali i druge opcije”, kazala je Mustapić-Karlić.

Podsjetila je kako je Vukovarsko-srijemska županija osnivač 56 škola, a potrebno je osigurati i sportske dvorane te objekte gdje se obavlja stručna praksa učenika.