Sve počinje naizgled bezazlenom SMS porukom. U poruci se tvrdi da je poslala banka ili neka državna institucija (poput Porezne uprave), navodeći da postoji problem – npr. sumnjiva transakcija, pogreška na računu ili neplaćeni porez.
U današnjem digitalnom dobu, mobilni telefon postao je alat za sve – koristimo ga za pristup bankovnim računima , plaćanje karticama, potpisivanje dokumenata i svakodnevnu komunikaciju.
Iako nam je tehnologija olakšala život, otvorila je i vrata novim vrstama prijevara. Najnovija među njima koristi
NFC tehnologiju (beskontaktno plaćanje) i zlonamjerne aplikacije kako bi ispraznila vaš račun – a da to ne primijetite, pišu
Nezavisne novine .
Kako prijenos funkcionira?
Sve počinje naizgled bezazlenom SMS porukom . U poruci se tvrdi da je poslala banka ili neka državna institucija (poput Porezne uprave ), navodeći da postoji problem – npr. sumnjiva transakcija, pogreška na računu ili neplaćeni porez .
U poruci se nalazi poveznica koja vodi na lažnu stranicu, koja izgleda gotovo identično kao prava stranica banke. Klikom na poveznicu i instalacijom aplikacije, korisnik nesvjesno preuzima zlonamjerni softver na svoj telefon.
Što radi ovaj virus?
Zlonamjerni softver, koji su stručnjaci iz tvrtke ESET nazvali Ngate , koristi NFC tehnologiju na telefonu kako bi bežično slao podatke o plaćanju – i to bez vašeg znanja. Podaci s vašeg uređaja zatim završavaju kod prevaranata, koji mogu obavljati transakcije na bankomatima bez fizičke kartice te prebacivati novac s vašeg računala na račune trećih osoba uključenih u prijevaru.
Ngate čak može otkriti svoje prisustvo, prikazujući lažne zaslone za prijavu u aplikaciju banke koji izgledaju identično kao pravi. Tako korisnik ne primjećuje ništa neobično dok prevaranti već preuzima kontrolu nad njegovim računom.
Zašto je ova prijevara posebno opasna?
- Djeluje nevidljivo – korisnik ne zna da je telefon zaražen.
- Ne koristi lozinke niti krađu putem e-pošte (phishing), već izravnu tehnologiju mobilnog plaćanja.
- Omogućuje prevarantima provođenje transakcija u stvarnom svijetu koristeći digitalne podatke s vašeg uređaja.
Kako se zaštititi?
- Ne kliknite na poveznice u porukama koje izgledaju sumnjivo – banke nikada ne šalju zahtjeve putem SMS‑a bez prethodne najave.
- Isključite NFC kada ga ne koristite – kako biste smanjili mogućnost da netko neovlašteno koristi vaš uređaj.
- Koristite zaštitne futrole ili novčanice s RFID/NFC zaštitom, koji blokiraju bežično očitavanje podataka.
Ova sofisticirana prijevara koristi tehniku koja kombinira virtualni i fizički napad – i zbog toga je posebno opasna. Jedina prava zaštita je oprez, tehnička edukacija i korištenje osnovnih mjera digitalne sigurnosti prenosi poslovni hr.