Obilježena 34. godišnjica pogibije dvanaest redarstvenika u Borovu

0

Svečani program obilježavanja 34. obljetnice stradavanja dvanaestorice hrvatskih redarstvenika započeo okupljanjem na ulazu u Borovo kod „12 čempresa“, nakon intoniranja himne i podizanja državne zastave, okupljeni su krenuli u mimohodu Ulicom Dvanaest redarstvenika prema Spomen-obilježju poginulim policajcima.

Središnji dio obilježavanja bila je svečanost polaganja vijenaca i paljenja svijeća, praćena Mirozovom – počasnim znakom tišine i poštovanja.

U ime Vlade RH vijenac su položili: potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović; potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić; državni tajnik i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda Zlatan Bašić; državni tajnik i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića Branko Hrg; državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova Tomislav Bilandžić; državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Marinko Beljo te državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Dario Tišov, gradonačelnik grada Vinkovaca Ivan Bosančić sa suradnicima, gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava sa suradnicima.

U Borovu je obilježena 34. obljetnica jednog od prvih i najtragičnijih zločina u Domovinskom ratu – ubojstva dvanaestorice hrvatskih redarstvenika koje su 2. svibnja 1991. godine u zasjedi masakrirali pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. Taj događaj obilježio početak otvorene agresije na Republiku Hrvatsku.

U tadašnjem Borovu Selu 2. svibnja 1991. iz zasjede je ubijeno 12 hrvatskih redarstvenika nakon što su došli izbaviti dvojicu kolega koje su tijekom redovite ophodnje zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojbi.

Život su toga kišnog dana za obranu Domovine položili: Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Ćatić (1971.).

Spomenik u čast dvanaestorici hrvatskih policajaca koji su ubijeni 2. svibnja 1991. godine u selu Borovo. Podignut je 2002. godine i nalazi se u središtu sela. Do otkrivanja spomenika počast poginulim junacima odavala se na ulazu u selo Borovo, gdje je posađeno 12 čempresa.

U noći s 1. na 2. svibnja 1991. policijska ophodnja namjeravala je skinuti jugoslavensku i četničku zastavu koje su bile izvješene na ulazu u selo Borovo i zamijeniti ih hrvatskom zastavom. Pri obavljanju dužnosti, dvojica policajaca su ranjeni, a dvojicu su zarobili srpski pobunjenici. Sljedeći je dan autobusom s hrvatskim policajcima došao osloboditi dvojicu zarobljenih kolega. Dočekani su u zasjedi. Pritom je ubijeno 12 i ranjeno više od 20 policajaca.

Komemoraciji su nazočila i brojna policijska i vojna izaslanstva, članovi obitelji poginulih redarstvenika, obitelji poginulih redarstvenika te predstavnici udruga iz Domovinskog rata, a svečanost je završila misom zadušnicom u crkvi sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima te prigodnim dočekom sudionika utrke „12 kilometara za 12 redarstvenika“.

Čak 137 sudionika istrčalo 12 kilometara u sjećanje na naše redarstvenike

Pobjednik u muškom dijelu utrke građana bio je Ivan Bičanić, a iza njega pozicionirali su se Igor Vuković i Bojan Jendričko. U ženskom dijelu slavila je Manda Orkić, dok je drugoplasirana bila Viktorija Mičić. U kategoriji policije pobjedu slavio je Marko Sambol, iza njega smjestili su se Mario Ivić i Mirko Miličević, a u ženskom dijelu pobjedu je odnijela Nives Šimić ispred Magdalene Oršić i Silvane Kljufas. U muškoj kategoriji vojske najbrži je bio Krunoslav Bošnjaković ispred Ivana Drljepana i Ante Kalaice, a u ženskoj utrci prva je bila Gresa Juraj, dok su iza nje do cilja došle Andrea Lipovac i Ivana Vučko.