Poteškoće u slatkovodnom ribarstvu dijelom će premostiti zahvaljujući županijskim potporama

0
Foto: VSŽ

U maloj županijskoj vijećnici u Vinkovcima upriličeno je potpisivanje i uručenje Ugovora prema provedenom Javnom pozivu za dodjelu potpora za razvoj i unaprjeđenje slatkovodnog ribarstva u Vukovarsko-srijemskoj županiji za 2024. godinu. Županijske potpore su dodijeljene za 12 korisnika u ukupnom iznosu od 43.657,13 eura.

„Dodjela potpora proizlazi iz Zakona o slatkovodnom ribarstvu gdje moramo ulagati u unaprjeđenje i razvoj ribarstva. Daleko najveći iznos novca ide na poribljavanje voda, na rad ribočuvarske službe, te na ostale mjere poput uređenja ribičkih domova i staza“, rekao je zamjenik pročelnice UO za poljoprivredu Krunoslav Buhač, istaknuvši da je u području gospodarskog ribolova na području županije izdan mali broj povlastica te da je prema informacijama iz Ministarstva poljoprivrede, riba u vodama Vukovarsko-srijemske županije u jako dobrom stanju i da je ima jako puno.

Na Javni poziv mogli su se prijaviti ovlaštenici ribolovnog prava, a na području Vukovarsko-srijemske županije su četiri takva ovlaštenika – Športsko ribolovni savez VSŽ, Zajednica sportsko ribolovnih udruga Vukovar, ŠRU Bajer Vinkovci i ŠRD „Šaran“ Cerna-Šiškovci te 55 ribičkih društava.

Više od 17 tisuća eura potpora dodijeljeno je Športskom ribolovnom savezu Vukovarsko-srijemske županije koji broji ukupno 4.200 članova. Prema planu upravljanju, županijski savez u jednoj godini ima obvezu poribiti vode s gotovo pet tona ribe.

„Zahvaljujem županiji što niz godina prepoznaje potrebe koje imamo u ribarstvu, nas nositelja ribolovnog prava. Poribljavanje nam predstavlja najveći problem jer moramo ispoštovati određenu količinu ribe kojom moramo poribiti vode, a cijena je udvostručena. Nama je poribljavanje na bazi godine gotovo 25 tisuća eura. Zato ćemo primarno iskoristiti sredstva za poribljavanje voda te za opremanje ribočuvarske službe i angažman ribočuvara“, istaknuo je Zlatko Kobašević, predsjednik Športskog ribolovnog saveza VSŽ, naglasivši kako je nekadašnja cijena ribe bila između 17-18 kuna dok danas stoji 5 eura.

„Poribljavamo sa šaranom, ali plan upravljanja dozvoljava i druge vrste ribe. Prošle smo godine poribili s tonom štuke, koju smo plaćali 8,5 eura za kilogram“, napomenuo je Kobašević.   

Među potpisnicima ugovora i dobitnicima županijske potpore je i Zajednica športsko ribolovnih udruga Vukovar.

„Sredstva ćemo uložiti u daljnji razvoj ribolovnih voda te uređenje infrastrukture, poboljšanje opreme i rada ribočuvarske službe i edukacije. U fokusu je riba i riblji fond, te zadovoljstvo domaćih ribolovaca i svih koji dolaze širom lijepe naše“, zaključio je Saša Piljar, predsjednik Zajednice športsko ribolovnih udruga Vukovar.