Svečano otvorenje 57. Vinkovačkih jeseni: Slavonska ravnica izvor je nadahnuća i životnih blagodati

0
default

Da je ravnica slavonskome čovjeku izvor ne samo nadahnuća nego i životnih blagodati prikazat će scensko uprizorenje svečanoga otvorenja nazvano „Ravnico, sva u klasju žita zlatnoga!” što je ujedno i tema ovogodišnjih 57. po redu Vinkovačkih jeseni.

Slavonska ravnica plodovima mukotrpnoga rada stoljećima ostvaruje neraskidivu sinergiju sa žiteljima koji obitavaju na njezinu tlu. Žitna slavonska polja perom su utkana u stihove mnogih pjesama i odraz su vječne zanesenosti krajem čija se ljepota ne zaboravlja, tumači nam ovogodišnju temu autor scenarija i redatelj svečanog otvorenja, mag.educ.croat Marko Sabljaković.

„Žitna polja kojima Slavonac-Šokac klikće zahvalno daruju pšenično brašno i kruh svagdašnji, ona su život i radost, ali i sinonim teškoga rada i žuljevitih ruku koje ponosno zahvaljuju na darovanome bogatstvu”, ističe Sabljaković.

Vinkovčani i njihovi gosti tako će 16. rujna svjedočiti priču o slavonskome čovjeku, dječaku zanesenjaku koji je imao samo jednu želju – život posvetiti visokom obrazovanju i nauci kroz doprinos zemlji slavonskoj koju je volio. U novonastalim ekonomskim i gospodarskim prilikama nastojat će ukazati na nezanemarivost ljudskoga rada na zemlji crnici ističući važnost zemljoradništva u odnosu na sve istaknutiju potrebu mladih za činovničkim napretkom što je značilo obezvrjeđivanje posvećenosti zemlji i uzgoju njezinih plodova.

Kroz niz epizodnih scena svečanoga otvorenja Vinkovačke jeseni još jednom dokazuju kako su životne vrijednosti na ovome tlu odvajkada bivale u narodu koji ih je znao čuvati kao obilježje roda šokačkoga. Svečano otvorenje tematski je prožeto stihom „Ravnico, sva u klasju žita zlatnoga!” i u svojoj sadržajnoj cjelini sjedinit će biografiju dječaka rođena koncem 19. stoljeća u zemljoradničkoj obitelji s maštovitošću dramaturških događaja i galerijom likova zastupljenih u književnoj ostavštini Josipa Kozarca”, pojašnjava autor.

Scene dječakova odrastanja, odgoja i životnog puta scenski će oplemeniti mnoštvo folklornih i glazbenih elemenata tradicijskoga života i bogatstvo ruha narodnoga, a glumački ansambl vjerno će dočarati život nekadašnji svojom upečatljivošću. Neće, napominje Sabljaković, nedostajati ni duhovitosti kojom se nastoji ne samo ponešto ismijati, nego i kritizirati, odnosno ukazati. Scenarij, dakle, donosi raskoš života slavonske ravnice koja je prehranila i u život otisnula mnoštvo onih koji joj bezuvjetnu ljubav uzvraćaju naukom i poučavanjem.

Pripreme za ovu večer traju tijekom cijele godine, a trenutno su u tijeku terenska i studijska vokalna snimanja folklornih ansambala i solista, instrumentalnih podloga, detaljizira se konačan prijedlog vizualnoga identiteta scenografije, glumački ansambl upoznaje sadržaj scenarija i karaktere likova koje igraju, analiziraju se i predlažu kostimografska rješenja kao i izbor tradicijskoga ruha.

Ansambl je protkan imenima naših slavonskih glumaca. To su Ivan Ćaćić, Sandra Lončarić, Matea Grabić Ćaćić, Miroslav Čabraja, Vjekoslav Janković, Tatjana Bertok Zupković, Domagoj Ivanković, Matea Marušić, Selena Andrić, Vedran Dakić, Martina Stjepanović, Vladimir Andrić, Vesna Tominac Matačić, Mira Perić, Ivica Lučić, Tena Milić Ljubić, Zdravko Šinjori i Josip Jurković. Nastupit će folklorni ansambli HKUD-a „Željezničar“, Osijek, KUD-a „Tomislav“, Županja, HSKPD-a „Seljačka sloga“, Nuštar i KUD-a „Šokadija“, Stari Mikanovci. Glazbeni će dio programa upotpuniti tamburaški sastavi Slavonci i Dike kao i solističke izvedbe glumaca Ivana Ćaćića, Sandre Lončarić i Tene Milić Ljubić, člana opernoga ansambla HNK Osijek Roberta Adamčeka, pjevača Mije Jagrića Miše, ali i pjevačkih skupina ŽVA „Nene“ iz Bošnjaka i MPG „Lipa“ iz Vinkovaca. Značajna je tu uloga i onih koji se ne vide na sceni, brojnih suradnika produkcijskoga tima i organizacije.

Treća je ovo godina kako Marko Sabljaković drži redateljsku palicu svečanog otvorenja. Kaže kako je svaka godina novi izazov, novi kreativni zanos i umjetnička radost, a iznimno mu je važno tu radost osjetiti prije sudionika i publike.

„Razgovorima i idejama nastojim ju prenijeti svakom sudioniku i suradniku u procesu rada kako bi konačno gledatelji ispred malih ekrana i publika na vinkovačkom središnjem trgu neizmjernu radost sudionika svečanoga otvorenja poistovjetili sa svojom vlastitom. Kao i protekle dvije godine očekivanja su usmjerena ka tomu”, zaključuje Sabljaković i dodaje kako je inovativnost ideja vodilja pri svakome novom dramaturškom i scenskom prikazu teme Vinkovačkih jeseni na njihovu svečanom otvorenju.

I ove ih godine s nestrpljenjem očekuju prikazati brojnim zaljubljenicima u tradicijsku kulturu naše Slavonije na glavnome vinkovačkom trgu u središtu grada 16. rujna.

 

Izvor: Vinkovacke jeseni