VINKOVCI MEĐU DESET GRADOVA U HRVATSKOJ PO BROJU ZAPOSLENIH

0

U periodu prije krize uzrokovane pandemijom korona virusa među gradove iz najrazvijenije sjeverozapadne regije, po broju zaposlenih, „ugurao se“ i jedan istočnoslavonski grad

VINKOVCI MEĐU DESET GRADOVA U HRVATSKOJ PO BROJU ZAPOSLENIH NA TISUĆU STANOVNIKA

Najveći broj zaposlenih na 1.000 stanovnika krajem ožujka 2020. godine imali su gradovi Varaždin, Čakovec, Zabok, Prelog, Sveta Nedelja, Koprivnica, Krk, Poreč, Dubrovnik i Vinkovci, pokazuju nedavno objavljeni konačni podatci Državnog zavod za statistiku. Prednjači Varaždin sa 630 zaposlenih na 1.000 stanovnika, slijede Čakovec s 571 i Zabok s 525 dok su Vinkovci na desetom mjestu s 401 zaposlenom osobom na 1.000 stanovnika.

Komentirajući ove podatke pročelnik Upravnog odjela gospodarstva Grada Vinkovaca Hrvoje Niče naglasio je kako su u Vinkovcima do početka korone uspjeli popuniti obje poduzetničke zone, Jošine i Zalužje. Dodaje i kako su upravo u postupku proširenja zone Zalužje koja će umjesto postojećih 39 hektara imati više od 188 hektara površine za prihvat novih poduzetnika i otvaranje novih radnih mjesta. 

„To dovoljno govori o potencijalima koje posjedujemo, ali koje prepoznaju i poduzetnici i investitori. Također, nakon što smo popunili i sve kapacitete u Tehnološkom parku, prošle godine u veljači otvorili smo i Poduzetnički inkubator koji je već u prvoj polovici 2021. godine bio popunjen te tamo sada 18 poduzetnika razvija nove inovativne proizvode, procese i usluge“, ističe Niče. 

 

Bosančić: poduzetnicima potpore, radnicima veće plaće

Gradonačelnik Ivan Bosančić podsjeća kako je krajem 2019. godine Gradsko vijeće usvojilo Program poticanja poduzetništva gdje su, između ostalog, kroz mjeru Ulaganje u tehnologiju i ljudske potencijale svim vinkovačkim mikro poduzetnicima omogućili potpore uz uvjet zadržavanja postojećeg broja zaposlenih te povećanje plaće od 10%.

„Isto tako, kroz mjeru Novi poduzetnici, svim našim sugrađanima koji su odlučili ući u poduzetničke vode povećali smo jednokratnu potporu s 2.500 na 5.000 kuna. Razvoj gospodarstva i stvaranje preduvjeta poduzetnicima za otvaranje novih radnih mjesta ono je čemu ćemo težiti i na čemu ćemo raditi i nadalje“, poručuje Bosančić.

Podatci DZS-a odnose se na razdoblje prije krize koja je nastupila uslijed pandemije, ipak, zahvaljujući potporama države te samih gradova, nezaposlenost nije značajno rasla. 

„Kada govorimo o pomoći našim poduzetnicima u vrijeme krize, zasigurno najznačajniji potez bio je trajno smanjenje stope Prireza poreza na dohodak s 13 na 10%. U prvom valu lockdowna osigurali smo i odgodu obveze plaćanja komunalne naknade poduzetnicima, oslobodili ih obveze plaćanja zakupnine za poslovne prostore u vlasništvu Grada i javne površine kroz period obustave rada, osigurali odgodu plaćanja zakupa za postavljanje oglasnih ploča te obustavili postupke prisilne naplate potraživanja. Uz to, smanjena je i cijena zakupa za postavljanje ljetnih terasa, na kunu po kvadratu, za sve gradske zone, uključujući i pješačku zonu“, objašnjava Hrvoje Niče. 

 

Jedni od rijetkih koji su izravno pomogli ugostiteljima

Vinkovci su i jedan od rijetkih gradova koji je osigurao izravnu pomoć ugostiteljstvu, kao najpogođenijem sektoru. Naime, svakom ugostitelju isplatili su po 2 tisuće kuna po zaposleniku kako bi što bezbolnije prebrodili razdoblje kada nisu bili u mogućnosti baviti se svojom primarnom djelatnošću.