Začin koji sprječava nadutost i vjetrove kada ga kuhate s grahom

0

Koristite li u kuhinji kumin (cuminum cyminum)? Ova ljekovita biljka iz porodice štitarki upotrebljava se više od 4000 godina. Ima brojna ljekovita svojstva pa ne čudi što se u starom Egiptu koristila kao lijek.

Raste na području od istočnog Mediterana do Azije, a posebice u Indiji koja je njegov najveći proizvođač. Kumin je nezaobilazni dio indijskih curryja i brojnih drugih međunarodnih jela.

Točnije, u kulinarstvu se koriste sjemenke kumina koje imaju pikantan sladak okusa s natruhama gorčine, a koji je vrlo sličan anisu. Kumin je i vrlo jak začin, pa ga koristite u umjerenim količinama.

U bliskoistočnoj kuhinji kumin se dodaje u sva jela s grahom i slanutkom. Glavni razlog? Sprječava nadutost i vjetrove izazvane konzumacijom ovih mahunarki. Oni će obavezno namočiti grah večer prije termičke obrade, a potom dodati malo kumina kod kuhinja.

Ako imate problema s nadutošću i vjetrovima, možete isprobati i tehniku žvakanja prstohvata sjemenki kumina nekoliko puta dnevno uz prethodnu konzultaciju s liječnikom.

Neka istraživanja su pokazala da sjemenke kumina stabiliziraju crijevnu floru i mogu pomoći u liječenju gastrointestinalnih poremećaja, sprječavaju rast loših, i potiču rast dobrih bakterija.

Kumin se na hrvatskom tržište može naći u specijaliziranim trgovinama začina ili trgovinama zdrave hrane u obliku sjemenki ili praha. Za vrećicu sjemenki kumina od 50 g trebat ćete izdvojiti oko 15 kuna, dok se mljeveni kumin može naći po cijeni od 25 kuna za 200 grama.

 Recept za fino domaće varivo od graha

Varivo od graha jede se na 1001 način – s kuhanim mesom, dodatkom kiselog zelja ili repe, uz kuhanu tjesteninu ili ječam. Mi smo se prisjetili onog klasičnog domaćeg recepta sa suhim mesom i nezaobilaznom zaprškom kakvog su nekoć kuhale naše mame i bake.

Sastojci za grah:
– ½ kg suhog graha
– 300 grama slanine ili suhih rebra
– 200-300 grama kobasica po želji
– 1 veliki luk
– 1 mrkva
– 1-2 krumpira
– 1 do 2 lista lovora
– šaka svježeg peršina
– obična voda
– sol i papar po želji

Za zapršku:

– 50 grama svinjske masti ili biljnog ulja
– 2 žlice brašna
– 1 čajna žličica crvene paprike
– 1-2 češnja češnjaka

Priprema graha:
1. Suhi grah namočite u 2 litre hladne vode barem 12 sati prije kuhanja, a idealno bi bilo dan prije. Sutradan ga isperite, procijedite grah i stavite kuhati u veliki lonac s oko 2-3 litre vode.

2. Kad se grah skuha dopola, procijedite ga, bacite vodu u kojem se kuhao i ulijte 2 litre nove vode.

3. U lonac ubacite i suha rebra i/ili nasjeckanu slaninu te lovorov list i vratite ga na štednjak.

4. Kad voda zakipi, smanjite temperaturu na umjereno, te ubacite očišćene komadiće luka, mrkve i krumpira te nasjeckane kobasice.

5. Kuhajte još barem sat vremena, odnosno dok se ne skuha grah do kraja. Izvadite lovor iz lonca.

6. U drugom loncu napravite zapršku: na svinjskoj masti (ili ulju) kratko prepržite sitno nasjeckani češnjak, umiješajte brašno i crvenu papriku i sve zajedno kuhajte par minuta.

7. Prebacite zapršku u lonac s grahom, dobro sve zajedno promiješajte i pustite da se kuha još pet do deset minuta dok se varivo ne zgusne.

8. Pri kraju kuhanja dodajte sol i papar po želji, te nasjeckani peršin.

Dobar tek!