Zahvaljujući toj potpori možemo platiti i taksi-prijevoz djeteta u kliniku i nazad, a u obližnjem Konzumu kupnju osnovnih prehrambenih i higijenskih potrepština – kaže predsjednica vinkovačke “Hrvatske žene” dr. Ljubica Potočić, dodajući kako je značajna i akcija Psihosocijalno savjetovalište za stare, bolesne, invalidne osobe, a prostor za rad savjetovališta dobili su od Grada.
Naime, prije dvije godine društvo je upisano u Evidenciju pružatelja socijalnih usluga pri Ministarstvu za demografiju, obitelj i socijalnu politiku.
– Javile su se članice, volonterke, koje svojim znanjem i iskustvom mogu voditi savjetovalište: psihologinja, pedagoginja, pravnica, socijalne radnice, logopedica, liječnica, a sve koordinira administratorica. Ponosni smo i na gradnju Centra za poludnevni i dnevni boravak starijih i invalidnih osoba, pa smo vlastitim sredstvima, koja smo godinama prikupljali, lani kupili česticu od 600 kvadrata s objektom za rušenje u Dugoj 81. Sve papire smo riješili, a naša članica, arhitektica, izradila je projekt rušenja, donator je srušio zgradu i odvezao materijal na deponij. Vrlo povoljno napravile smo i idejni projekt budućeg Centra s osmišljenim vrtom! U tijeku je izrada glavnog projekta koji mnogi inženjeri svojim intelektualnim radom podupiru. Ostaje dio koji treba platiti i za koji molimo pomoć i pišemo brojne zamolbe. U pomoć se uključio i Gradski muzej Vinkovaca, arheološki odjel, koji je obećao napraviti arheološka istraživanja gratis. Mišljenja smo da bi ovaj projekt pomogao izvaninstitucionalnom smještaju starijih i bolesnih osoba. Potrebe su velike, a projekt je tako koncipiran da bi se mogao prilagoditi i drugim potrebama, ako bi to Gradu i Županiji u ovom času više odgovaralo – kaže dr. Ljubica Potočić, dodajući kako se nadaju i sredstvima EU fondova.
“Hrvatska žena” sudjeluje i u brojnim manjim akcijama, poput Sajma zdravlja, pa će ove godine društvo predstavljati psihologinja i nutricionistica s temom demencije i prehrane u starijoj životnoj dobi.
Obilježavaju i Majčin dan prigodnom tribinom i izložbom, a sve će uljepšati djeca iz vinkovačke Glazbene škole. Prije pandemije, u okviru međunarodne suradnje, održavale su kontakte i izmjenjivale posjete sa zajednicama Hrvata u susjednim zemljama – Austriji, Mađarskoj, Srbiji i BiH. Izdaju i letke vezane uz savjetovalište, smještaje u Dom za starije i nemoćne, brošure vezane uz Sajam zdravlja. Krajem godine izlazi njihov časopis, već 41. broj, u kojem objavljuju informacije o svim aktivnosti u godini.
– Trudimo se odazvati se i na aktivnosti koje organiziraju i KUD-ovi, ili vjerske zajednice. Ovih smo se dana uključile i u međunarodni Dan činjenja dobrih djela, ove godine prvi put organiziran i u Hrvatskoj, Očistile smo od suhog lišća i grančica dio Trga Josipa Runjanina, gdje je i naše sjedište. Loše vrijeme spriječilo nas je da napravimo više. Da bi naša nastojanja bila vidljivija, otvorile smo i Facebook stranicu društva, a nedavno i web-stranicu – zaključuje predsjednica “Hrvatske žene”, dr. Ljubica Potočić.
Društvo “Hrvatska žena” Vinkovci obnovljeno je u travnju 1994. godine. Ima dugu povijest, čak od 1891., kada je osnovano Prvo vinkovačko opće gospojinsko dobrotvorno društvo, a od 1936. djeluje pod nazivom “Hrvatska žena”, pa se može govoriti o 130-godišnjem kontinuitetu. Društvo ima 66 članica i funkcionira na volonterskoj osnovi. Dobrovoljna je, nestranačka, humanitarna udruga, domoljubne i katoličke orijentacije.