U Okučanima je održana XIII. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem

0

SAVJET ZA SLAVONIJU, BARANJU I SRIJEM: U šest godina ugovoreno više od 20 milijardi kuna vrijednih projekata

Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas je predsjedao 13. sjednicom Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Okučanima.


Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je 8. ožujka 2017. godine kao savjetodavno tijelo na području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru „Projekta Slavonija, Baranja i Srijem“.

Uoči sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem predsjednik Vlade Andrej Plenković posjetio je Općinu Davor, gdje je obišao i novoizgrađeni sustav navodnjavanja u mjestu Orubica.

O aktualnim temama vezanim uz lokalnu i regionalnu zajednicu Plenkovića su informirali župan Brodsko-posavski Danijel Marušić i načelnik Općine Davor Đuro Anđelković.

Projekt navodnjavanja u Orubici, osmislila je kao pilot projekt Brodsko-posavska županija s ciljem jačanja konkurentnosti tradicionalno jake povrtlarske proizvodnje u tom mjestu.

“Ovakvim projektom na najbolji mogući način koristi se prednost članstva u Europskoj uniji, lokalne inicijative županije i općine i dobra koordinacija s ministarstvom, rekao je Plenković.

Ukazao je pritom i na druge napore kao što su izgradnja zgrade općine, investicija u ambulantu, energetska obnova škola, jačanje nasipa na Savi te zaključio kako je važno da se stvore infrastrukturni preduvjeti za opstanak i povratak ljudi.

Sustav navodnjavanja u Orubici vrijedan je 35 milijuna kuna, a 75 posto iznosa sufinancirano je sredstvima Europske unije.

ZAKLJUČCI XIII. SJEDNICE SAVJETA ZA SLAVONIJU, BARANJU I SRIJEM

Pod predsjedanjem predsjednika Vlade Andreja Plenkovića u Okučanima, 13. srpnja 2022., održana je trinaesta sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem. Domaćini ove sjednice Savjeta bili su Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije i Aca Vidaković, načelnik Općine Okučani. Na Sjednici su predstavljene informacije o ugovorenim projektima na području Slavonije, Baranje i Srijema, ITU mehanizmu, Planu industrijske tranzicije Panonske Hrvatske, kao i informacije o provedbi projekata iz područja prometa i poljoprivrede te prilike za nova ulaganja iz Europskog socijalnog fonda.

  1. Napredak u ugovaranju i isplati sredstava za projekte na području Slavonije, Baranje i Srijema

Na području pet slavonskih županija, u razdoblju od 18. listopada 2016. do 30. lipnja 2022. ugovoreno je 20,01 milijardi kuna. U odnosu na podatke predstavljene tijekom prethodne sjednice Savjeta, u razdoblju od 30. rujna 2021. do 30. lipnja 2022. ostvaren je porast od 1,43 milijardi kuna ugovorenih sredstava.

U razdoblju od 18. listopada 2016. do 30. lipnja 2022. isplaćeno je 12,83 milijardi kuna. U odnosu na podatke predstavljene tijekom dvanaeste sjednice Savjeta, od 30. rujna 2021. do 30. lipnja 2022. ostvaren je porast od 2,53 milijarde kuna plaćenih sredstava.

Od toga je na području Brodsko-posavske županije ugovoreno 2,3 milijardi kuna, Požeško-slavonske županije 1,84 milijardi kuna, Osječko-baranjske županije 7,16 milijardi kuna, Virovitičko-podravske županije 2,46 milijardi kuna i Vukovarsko-srijemske županije 3,97 milijardi kuna.
Savjet posebno ističe kako su Europskoj komisiji 8. srpnja 2022. dostavljene završne verzije Sporazuma o partnerstvu, kao i konačne verzije Operativnih programa Konkurentnost i kohezija te Integriranog teritorijalnog programa.


  1. Prošireni ITU mehanizam i Planovi industrijske tranzicije

– nove prilike i ulaganja u urbana i ruralna područja

Radi smanjivanja razvojnih razlika kreiran je novi Integrirani teritorijalni program kojim će se regije razvijati intenzivnijim povezivanjem urbanih i ruralnih područja te podrškom procesu industrijske tranzicije.

Održivi urbani razvoj u Hrvatskoj provodi se putem integriranih teritorijalnih ulaganja – ITU mehanizma. Nadovezujući se na pozitivna iskustva i prednosti takvog teritorijalnog pristupa u financijskom razdoblju od 2021. do 2027., ITU mehanizam proširuje se na ukupno 22 urbana područja. U kontekstu područja Slavonije, Baranje i Srijema, ITU mehanizam provodit će se u Osijeku, Slavonskom Brodu, Virovitici, Vukovaru, Vinkovcima i Požegi. Uz gradove središta navedenih urbanih područja ulaganjima će biti obuhvaćena i njihova funkcionalna urbana područja odnosno gotovo 200 jedinica lokalne samouprave što čini preko 68% ukupnog stanovništva Hrvatske.

Savjet podržava provedbu Planova za industrijsku tranziciju Panonske Hrvatske vrijednosti od preko 200 milijuna eura kojim će se dodatno ojačati konkurentnost regionalnog gospodarstva putem dodatnih ciljanih ulaganja u razvoj prioritetnih sektora: prehrambeno-prerađivačke, drvno-prerađivačke i metalo-prerađivačke industrije te sektora informacijsko-komunikacijskih tehnologija i turizma.

  1. Jačanje poljoprivrednih potencijala na području Slavonije, Baranje i Srijema

U okviru Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske korisnicima s područja pet slavonskih županija do kraja lipnja 2022. odobrena je potpora u vrijednosti od 6,8 milijardi kuna odnosno 33,1% od ukupno odobrenog iznosa, te je isplaćeno 5,6 milijardi kuna (više od 33,3% od ukupno isplaćenog iznosa).

Potporom u vrijednosti 6,8 milijardi kuna potaknut je razvoj 1.621 malog poljoprivrednog gospodarstva i 646 mladih poljoprivrednika. Obnovljeno je i izgrađeno 57 dječjih vrtića za smještaj 2.864 djece. Financirano je 11 sustava navodnjavanja na ukupno 5.387,7 ha. Ugovorena su 104 projekta ulaganja u obnovljive izvore energije, 19 projekata gradnje javnih sustava za vodoopskrbu, odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda, uključujući 114,5 km vodovodne mreže i 19,1 km kanalizacijske mreže, za gotovo 8 tisuća novih priključaka te je razminirano 596 ha poljoprivrednog zemljišta.

Provedbom reformske mjere u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koja se tiče uspostave mreže logističke infrastrukture za jačanje proizvodno tržišnog lanca u sektoru voća i povrća, na temelju objavljenog Poziva donesena je prva Odluka o financiranju na području slavonskih županija, te će se sa 75.345.000,00 kuna sufinancirati projekt Izgradnja regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće Nemetin u Osječko-baranjskoj županiji.

U perspektivi provedbe uspješne poljoprivredne politike Savjet podržava daljnje mjere ruralnog razvoja koje će podupirati povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima, korištenje obnovljivih izvora energije, restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava i unaprjeđenje uvjeta života u ruralnim područjima Slavonije, Baranje i Srijema.

  1. Ulaganja i rezultati financijske perspektive 2014.-2020. i nove prilike iz Europskog socijalnog fonda +

Predstavljeni su rezultati u ugovaranju i provedbi projekata financiranih sredstvima Europskog socijalnog fonda iz prethodnog financijskog razdoblja na području pet slavonskih županija. Ukupno je na spomenutom području ugovoreno 1.374 projekta vrijednih 3,4 milijardi kuna.

Predstavljena su i aktualna dva javna poziva koja su ujedno i jedni od najistaknutijih – posljednja faza Poziva Zaželi i Poziva Pomoćnici u nastavi za učenike s teškoćama za školsku godinu 2022./2023 kroz koje će biti ugovoreno još 350 milijuna kuna vrijednih ugovora za zapošljavanje žena i podršku učenicima s teškoćama na razini cijele Hrvatske. Kroz prethodne pozive programa zapošljavanja žena „Zaželi“ na području pet slavonskih županija zaposleno je 6.846 žena koje su brinule o 37.000 starijih i nemoćnih osoba. U okviru poziva Pomoćnici u nastavi ugovoreno je 20 projekata ukupne vrijednosti od skoro 115 milijuna kuna.

Ulaganja će se nastaviti i u narednom financijskom razdoblju iz ESF+ programa, a njihovo se raspisivanje očekuje u 2023. godini nakon završetka projekata iz posljednje faze oba programa. Ukupna alokacija iz ESF+ za Hrvatsku iznosi 2,2 milijarde eura kroz Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. koji je finaliziran te se nakon odobrenja od strane Europske komisije očekuje i objava prvih javnih poziva za ulaganja u području poticanja zapošljavanja, posebice mladih, zatim socijalnog uključivanja, obrazovanja i zdravstva te ulaganja u socijalne inovacije i sprječavanje siromaštva.

  1. Ulaganja u cestovnu infrastrukturu na području Slavonije, Baranje i Srijema

Kroz različite projekte na području pet slavonskih županija, u cestovnu infrastrukturu uloženo je oko 2 milijarde kuna. Predstavljene su najvažnije investicije među kojima se svakako ističe izgradnja autocesta A5, poddionica Beli Manastir – most Halasica duljine 17,5 km čija je vrijednost 669 milijuna kuna s planiranim dovršetkom u listopadu 2022. te puštanje u promet cjelokupne dionice Beli Manastir – Osijek krajem 2022. godine. Značajnije investicije u državne ceste su brza cesta Okučani – granica Bosne i Hercegovine, Srijemska granična transverzala tj. Izgradnja obilaznice Apševaca i Lipovca – dijela Srijemske transverzale, Izgradnja brze ceste Vrbovec – Bjelovar – Virovitica – GP Terezino polje (DC12) , Brza cesta Požega – Staro Petrovo Selo, dionica: Požega (Brestovac Požeški) – Staro Petrovo Selo (A3).

Sljedeća sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održat će se u Pitomači u Virovitičko-podravskoj županiji.

Izvor: Vlada RH