Hrvati u bankama štede 263,4 milijarde kuna

0

Depoziti su veći od 260 milijardi kuna, od čega je 60 posto u eurima.

Ovogodišnji Svjetski dan štednje, koji se obilježava 31. listopada, Hrvatska dočekuje u završnoj fazi ulaska u eurozonu s dosad najvećim razinom depozita građana kod banaka od 263,4 milijarde kuna, a od čega je gotovo 60 posto štednje u eurima.

Stopa rasta depozita kućanstava ubrzava od 2020. te je u kolovozu rasla po stopi od oko 10 posto u ovoj godini vjerojatno će postati dvoznamenkasta zbog većeg priljeva prije konverzije kuna u euru.

Gotovina seli u banke

Naime, očekuje se da će većina građana svoju gotovinu do kraja godine položiti na kunske račune u cilju automatizirane konverzije po fiksnom tečaju i bez troškova. U prilog tome govori podatak da je gotov novac izvan kreditnih institucija u kolovozu ostvario najveći mjesečni pad još od uvođenja kune kao nacionalne vrijednosti.

Udio deviznih depozita u ukupnim depozitima iznosio je 59,4 posto (156,5 milijardi kuna), dok je udio kunskih štednih i oročenih depozita iznosio 7,1 posto (18,9 milijardi kuna).

Udio depozitnog novca, odnosno novac na transakcijskim računima građana, iznosio je 33 posto (88 milijardi kuna) u ukupnim depozitima kućanstava. Devizni depoziti su do ostali najvažniji oblik držanja sredstava građana kod banaka, a nakon pristupa europodručju velika većina depozita bit će u domaćoj vrijednosti – euru.

Visoka kapitaliziranost

Sve veći dio ugovaranja poslova između potrošača i banaka te obavljanje platnih transakcija odvija se uz pomoć modernih tehnologija elektroničkim putem putem banaka koje osiguravaju sigurnost i kvalitetu usluga uz kontinuirani tehnološki razvoj. Tehnološke prilagodbe omogućile su postupno istiskivanje klasičnog internet bankarstva u korist zadavanja naloga putem mobilnih uređaja.

Udjel naloga potrošača putem pametnih telefona iznosio je 10. posto početkom 2014., a prema zadnjim podacima dosegnuo je 75 posto. Bankomatska mreža u Hrvatskoj najrasprostranjenija je u srednjoj i istočnoj Europi što će uvelike olakšati proces konverzije kuna u euro te omogućiti građanima pristup gotovini u svakom trenutku.

Potrošači i dalje, u sve većoj mjeri, prepoznaju banke kao partnere koji u isto vrijeme jamče sigurnost i najbolji omjer kvalitete i cijene usluge. Hrvatske banke imaju omjer kapitala koji je veći od 25 posto i prema tom kriteriju nalaze se među najbolje kapitaliziranim u svijetu.

Izvor: poslovni hr